Robert Navarro Scout Raporu: Athletic’in Süper Yedeği Terzić’le Nasıl İlk 11’e Yükseldi?

Robert Navarro Scout Raporu: Athletic’in Süper Yedeği Terzić’le Nasıl İlk 11’e Yükseldi?
Yazı Özetini Göster

Hızlı Cevap

Robert Navarro Muñoz, 12 Nisan 2002 doğumlu, 1,78 boyunda, sağ ayaklı bir hücum oyuncusu; her iki kanatta ve on numara bölgesinde oynayabiliyor. Kariyeri erken parlayan ama uzun süre tıkanan bir yetenek hikâyesi: Barcelona altyapısında yetişti, Ocak 2019’da 16 yaş 8 aylıkken Monaco tarihinin en genç A takım oyuncusu oldu, Real Sociedad’da dört sezonda yalnızca 24 lig maçına çıkıp golsüz kaldı. 2024 yazında Mallorca’ya 850 bin avroya satıldı; o transfer bir yıllık köprüydü, 23 Haziran 2025’te sözleşmesi bitince Athletic Club’a bonservissiz katıldı ve 2030’a kadar imzaladı. İlk sezonu bir paradoks olarak geçti: Ernesto Valverde onu 44 maçta yalnızca 6 kez ilk 11’de başlattı, buna rağmen 8 golle takımın ikinci golcüsü oldu. Edin Terzić 2026 yazında geldiğinde denklemi tersine çevirdi; Navarro Balaídos’tan itibaren ilk 11’e yerleşti, Celta ve Atlético Madrid’e attığı gollerle sezonun ilk haftalarında takımın gol lideri hâline geldi. Bugün formunun zirvesinde ama transfer penceresi fiilen kapalı bir oyuncudan söz ediyoruz: sözleşme 2030’a kadar, piyasa değeri 5,4 ile 7,5 milyon avro bandında ve Athletic, bedava aldığı bir oyuncuyu tam değer kazanırken satmaz. Bu dosya bir alım önerisi değil, bir izleme dosyasıdır.

Oyuncu Bilgi Kartı

Tam adı Roberto ‘Robert’ Navarro Muñoz
Doğum tarihi 12 Nisan 2002
Yaşı 24
Doğum yeri Barselona, Katalonya, İspanya
Vatandaşlık İspanya (AB)
Boy 1,78 m
Ayak Sağ (FotMob + Comuniate; kulüp resmî kayıt yayımlamıyor)
Ana mevki Kanat (sol ve sağ) / hücum orta saha
Forma numarası 23 — ⚠ FotMob 24 yazıyor; çoklu kaynak (Vikipedi, Comuniate, yerel basın) 23’te birleşiyor
Kulüp Athletic Club (La Liga)
Sözleşme bitişi 30 Haziran 2030 — 23 Haziran 2025’te beş yıllık imza
Piyasa değeri ⚠ Kaynaklar arası geniş bant: 5,4 milyon avro (Soccerway) – 6,5 milyon (Comuniate) – 7,5 milyon (FotMob). Satış fiyatı değildir
Millî takım İspanya A Millî’de maçı yok; U16, U17 (15 maç/4 gol), U18 ve U21 (8 maç/4 gol) kademelerinde oynadı
Aile Babası Roberto Navarro, üçüncü seviyede (Osasuna B, Sant Andreu, L’Hospitalet) oynamış eski bir savunmacı (İngilizce Vikipedi)

Kariyer ve Transfer Geçmişi

Dönem Kulüp Not
2011-13 CA Osasuna (altyapı) Futbola Pamplona ekosisteminde başlangıç; Athletic’in yetişmişlik felsefesiyle bağı bu döneme dayanıyor
2013-18 FC Barcelona (altyapı) La Masia yılları; İspanya genç millî takımlarına bu dönemde yükseldi
Ocak 2019 AS Monaco 16 yaş 8 aylıkken Coupe de France’ta A takım debütü — kulüp tarihinin en genç çıkışı; B takımında 11 maç
2019-22 Real Sociedad B 64 maç / 13 gol; 16 Aralık 2020’de Real Sociedad’la La Liga debütü
2020-24 Real Sociedad Dört sezonda yalnızca 24 lig maçı, 0 gol — kariyerinin tıkandığı dönem
2023-24 Cádiz CF (kiralık) 28 maç / 1 gol; ilk La Liga golü 29 Mart 2024’te geldi
Temmuz 2024 RCD Mallorca Real Sociedad’a 850 bin avro ödendi (Flashscore/resmî duyuru); tek yıllık sözleşme — basına göre Athletic’le önceden planlanmış bir köprü yılı
2024-25 RCD Mallorca 23 lig maçı / 1 gol; 3 Mart – 17 Mayıs 2025 arası arka adale sakatlığı sezonunu erken bitirdi
23 Haziran 2025 Athletic Club Bonservissiz katılım, 30 Haziran 2030’a kadar beş yıllık sözleşme; resmî debüt 18 Ağustos 2025
2025-26 Athletic Club 44 maç / 8 gol ama yalnızca 6 ilk 11 — Valverde’nin ‘süper yedeği’; takımın ikinci golcüsü
2026-27 Athletic Club Terzić dönemi: Balaídos’tan itibaren ilk 11; Celta ve Atlético gollerine erken sezonda takımın gol liderliği eşlik etti

Sezon İstatistikleri (2023-2027)

2026-27 — Athletic Club (La Liga)
Maç / dakika 6 maç / 342 dk (FotMob) — ⚠ FútbolFantasy 404 dk ve 5 ilk 11 + 1 yedek veriyor; tatil edilen Rayo maçının sayımı platformlara göre değişiyor
Gol / asist 2 / 0 — 30 Ağustos Celta deplasmanı (0-2) ve 5 Eylül Atlético Madrid maçı (3-0, 48. dakika)
Şut / xG 9 şut (5 isabet) / xG 1,37; 6 şans yaratma, %83,6 pas isabeti (FotMob)
Ortalama puan 7,18 (FotMob) — Celta maçı 8,1, Atlético maçı 8,2
Takımın durumu 6 oynanan maçta 8 puan; J6 Levante 21 Ekim’e ertelendi, J8 Rayo deplasmanı 10 Ekim’de 0-0’dayken tatil edildi — Navarro o maçta sahadaydı
2025-26 — Athletic Club (Valverde)
Tüm kulvarlar 44 maç / 8 gol: 32 La Liga maçında 6 gol + Şampiyonlar Ligi’nde 7 maçta 2 gol + 4 Kral Kupası + 1 Süper Kupa maçı (İngilizce Vikipedi)
İlk 11 paradoksu 44 maçın yalnızca 6’sında ilk 11 (El Gol Digital); dakika sıralamasında kadroda 14. — buna rağmen Guruzeta’nın (17) ardından takımın ikinci golcüsü
2024-25 — RCD Mallorca
La Liga 23 maç / 1 gol; 3 Mart 2025’teki arka adale yaralanması sezonu fiilen bitirdi (17 Mayıs dönüş kaydı)
2023-24 — Cádiz CF (kiralık)
La Liga 28 maç / 1 gol; 29 Mart 2024’te kariyerinin ilk La Liga golü
Real Sociedad dönemi (2020-24)
La Liga 4 sezonda toplam 24 maç / 0 gol; Real Sociedad B’de 64 maç / 13 gol

Veri notu: 2026-27 kalemlerinde platform çelişkisi var — FotMob 6 maç/342 dakika ve ‘6 ilk 11’ verirken FútbolFantasy 404 dakika, 5 ilk 11 + 1 yedek kaydediyor; sezon basını Terzić yönetimindeki ilk ilk-11’inin 3. haftadaki Celta deplasmanı olduğunda birleştiği için ilk iki haftada yedek kaldığı okuması esas alındı ve FotMob’un ilk 11 sayısı kullanılmadı. 10 Ekim’de 15. dakika civarında tatil edilen Rayo maçının dakikaları platformlarda farklı işleniyor; bu da dakika farkının olası nedeni. Piyasa değeri üç platformda üç farklı rakam (5,4 / 6,5 / 7,5 milyon avro). Forma numarası çoklu kaynakta 23, FotMob’da 24. 342 dakikalık örneklem küçük olduğu için 90 dakika başı oranlar bilinçli olarak hesaplanmadı.

Kimdir? La Masia’dan Monaco rekoruna, oradan uzun bir bekleyişe

Robert Navarro, 12 Nisan 2002’de Barselona’da doğdu. Babası Roberto, İspanya’nın üçüncü seviyesinde Osasuna B, Sant Andreu ve L’Hospitalet formaları giymiş bir savunmacıydı; oğlunun futbol eğitimi de babasının izinden iki uçta ilerledi — önce Pamplona’da Osasuna altyapısında (2011-13), sonra Barcelona’nın La Masia’sında (2013-18). 2018’de henüz 16 yaşındayken Monaco onu La Masia’dan kopardı ve 6 Ocak 2019’da, 16 yaş 8 aylıkken Coupe de France’ta sahaya sürdü: Monaco tarihinin en genç A takım oyuncusu.

Bu tür erken rekorların çoğu gibi Navarro’nunki de düz bir yükselişe dönüşmedi. Monako’da tutunamadı, 2019’da Real Sociedad’a geçti ve asıl üretimini B takımında verdi: 64 maç, 13 gol. A takımda ise dört sezonda yalnızca 24 lig maçına çıktı ve hiç gol atamadı. 2023-24’te Cádiz kiralığında La Liga’da düzenli oynadı (28 maç) ve 29 Mart 2024’te kariyerinin ilk üst lig golünü kaydetti. 22 yaşında, bir kez ‘geleceğin yıldızı’ ilan edilmiş ama henüz hiçbir yerde kalıcı hikâye yazamamış bir oyuncuydu.

Mallorca köprüsü: Bir yıllığına satın alınan oyuncu

2024 yazındaki transferi, İspanyol futbolunun az rastlanan kurgularından biriydi. Real Sociedad’la sözleşmesini uzatmayı reddeden Navarro, Mallorca’ya 850 bin avro bonservisle ve yalnızca bir yıllık sözleşmeyle gitti. İspanyol basını bu yapıyı baştan itibaren açık biçimde yazdı: hedef 2025 yazında serbest kalıp San Mamés’e gitmekti ve El Desmarque, Şubat 2025’te Athletic’in ön sözleşme imzalayabileceğini duyurdu. Mallorca taraftarının bir bölümü, kulübünün başka bir kulübün bekleme odası gibi kullanılmasına haziran ayında açıkça tepki gösterdi.

Saha tarafında köprü yılı vasat geçti: 23 lig maçı, 1 gol ve 3 Mart 2025’te sezonunu fiilen bitiren bir arka adale yaralanması. Yine de plan işledi; 23 Haziran 2025’te Athletic, Navarro’yu bonservissiz kadrosuna kattı ve 30 Haziran 2030’a kadar beş yıllık sözleşme imzalattı. Bedava gelen bir oyuncuya verilen beş yıl, kulübün bu profile yatırım olarak baktığının ilanıydı.

2025-26: Valverde’nin süper yedek paradoksu

İlk Athletic sezonu, İspanyol basınının sezon boyu işlediği bir paradoksa dönüştü. Ernesto Valverde, Navarro’yu neredeyse her maç kadrosuna aldı ama 44 maçın yalnızca 6’sında ilk 11’de başlattı; oyuncu dakika sıralamasında kadronun 14. sırasındaydı. Buna rağmen sezonu 8 golle kapattı: 32 La Liga maçında 6, Şampiyonlar Ligi’nde 7 maçta 2 gol. Bu üretim onu, 17 gollük Gorka Guruzeta’nın ardından takımın ikinci golcüsü yaptı.

El Gol Digital’in dönem yazıları durumu ‘uzlaştırılması zor bir istatistik çelişkisi’ olarak tanımlıyordu: oyun süresi sıralamasında ortalarda bir rotasyon oyuncusu, gol katkısında takımın zirvesine yakın. Valverde’nin okuması, Navarro’nun 90 dakikalık bir ilk 11 oyuncusundan çok maç kırıcı bir revülsif olarak daha verimli olduğu yönündeydi. Scout gözüyle bu tablo iki şekilde okunabilirdi: ya gerçekten dar bir ‘süper yedek’ tavanı ya da yanlış kullanılan bir başlangıç oyuncusu. 2026-27, ikinci okumayı güçlendiren kanıtlar üretiyor.

2026-27: Terzić denklemi tersine çevirdi

Athletic, 2025-26’yı Şampiyonlar Ligi oynamasına rağmen ligde 11. sırada tamamladı ve 2026-27’ye Avrupa kupası olmadan, Edin Terzić’le başladı. Teknik direktör değişikliği Navarro’nun kariyer grafiğini doğrudan etkiledi. İlk iki haftada (Barcelona ve Sevilla maçları) yine yedek başlayan oyuncu, 3. haftada Balaídos’ta ilk kez Terzić’in ilk 11’inde sahaya çıktı; Athletic Celta’yı deplasmanda 2-0 yendi, Navarro gol attı ve 8,1’lik maç puanı aldı. Bir hafta sonra San Mamés’te Atlético Madrid 3-0 yenilirken ikinci golü 48. dakikada o kaydetti; FotMob o maçına 8,2 verdi.

Deia 7 Eylül’de dosyayı ‘Pichichi Navarro’ başlığıyla yayımladı: sezonun ilk haftalarında takımın gol lideriydi. Bağlam bunu daha da değerli kılıyor; aynı dönemde Deia’nın bir başka tespitine göre Athletic, santrforları (Guruzeta, Sannadi, Iñaki Williams) henüz gol atamamış tek La Liga takımıydı. Terzić’in düzeninde Iñaki Williams merkeze çekilirken Navarro sağ koridorda Jesús Areso’yla bağlantılı, içeri kat eden bir rol üstlendi. 10 Ekim’deki Rayo Vallecano deplasmanında da sahadaydı; o maç tribünden sahaya tekrar tekrar yabancı madde atılması nedeniyle 0-0’dayken 15. dakika civarında tatil edildi ve tamamlanma tarihi bu raporun yayın gününde netleşmemişti. FútbolFantasy, 9. hafta için onu yüzde 70 olasılıkla ilk 11’de gösteriyor ve sakatlık riskini düşük sınıflıyor.

Mevkisi ve rolü: Üç koridorda oynayan ters ayaklı hücumcu

Navarro’nun mevki etiketi platformdan platforma değişiyor ve bu bir veri hatası değil, profilin kendisi. FotMob onu birincil sol kanat, ikincil sağ kanat olarak listeliyor; FútbolFantasy hücum orta sahanın sağında, merkezinde ve solunda oynattığını kaydediyor; Real Sociedad ve Mallorca yıllarında da mediapunta olarak kullanıldı. Sağ ayaklı olduğu için solda klasik bir ters kanat (inverted winger) gibi içeri kat edip şut arıyor; sağda ise Terzić’in bu sezonki kullanımında çizgiden çok yarı alanda (half-space) top alıp Areso’nun bindirmelerine koridor açan bir iç oyuncu.

Oyununun çekirdeği hızlı yön değişimi ve top sürme: İspanyol basınının bu sezonki tanımıyla ‘hız, top taşıma ve kararlılık’. Dar alanda ilk dokunuşu temiz, iki yönlü vücut aldatması var ve topu ileri taşırken (progressive carry) tempo kaybetmiyor. Gol kalıbı ikinci dalga koşularından ve ceza sahası çevresindeki bitiricilikten besleniyor; penaltı noktasına sızan bir shadow striker hareketi, bu sezonki iki golünün de ortak paydası. Savunma tarafında 342 dakikada 7 top kazanma ve 6 araya girme, bir hücum oyuncusu için makul bir baskı katkısına işaret ediyor; ama ikili mücadele kazanma oranı (yüzde 45) fiziksel temasta sınırlarını gösteriyor.

Oyun tarzı: Topla ve topsuz

Topla oyunda en belirgin özelliği, top sürmeyi pas kombinasyonuyla harmanlaması: çizgiye yapışıp hep aynı hamleyi deneyen bir kanat değil, topu aldığı koridora göre karar değiştiren bir oyuncu. Şut hacmi ilk 11 oyuncusu olduğu haftalarda belirgin biçimde arttı (6 maçta 9 şut, 5 isabet); xG 1,37’ye karşı 2 gol, küçük örneklemde bitiriciliğin beklentinin hafif üzerinde seyrettiğini gösteriyor ama bu fark kalıcı bir yetenek ilan etmeye yetmez. Orta kalitesi gelişim alanı: 19 ortasının 7’si isabetli (yüzde 36,8).

Topsuz oyunda değeri geçiş anlarında görünür: top kazanıldığında ilk derinlik koşusunu yapan oyunculardan ve kör taraftan ceza sahasına varışı zamanlı. Baskıda ön hatta çalışkan; ama 1,78’lik gövdesiyle hava toplarında ve sırt sırta mücadelede doğal bir dezavantaj taşıyor. Değerlendirme sınırı: bu sezonki örneklem 342 dakika; tarz tespitlerinin omurgası 2023-26 arasındaki Cádiz, Mallorca ve Athletic dönemlerinin maç hacmine dayanıyor, oran yorumları bilinçli olarak sınırlı tutuldu.

Süper Lig uyumu

Doğrudan cevap: profil uygun, dosya bugün kapalı. Teknik seviyesi, iki kanatta ve on numarada oynayabilmesi ve geçiş hücumundaki hızlanma kapasitesi, Süper Lig’in üst sıra takımlarının aradığı çok yönlü hücumcu kalıbıyla örtüşüyor. La Liga’da 100’ün üzerinde maç deneyimi ve Şampiyonlar Ligi dakikaları, adaptasyon tahminini kolaylaştıran referanslar. 24 yaşında olması, yeniden satış değeri arayan kulüpler için ayrıca cazip.

Engel sportif değil yapısal: 30 Haziran 2030’a kadar sözleşme, yükselen form ve bedavaya alınmış bir oyuncunun satışından ancak yüksek kârla çıkacak bir kulüp. Athletic’in dar Bask havuzunda Navarro gibi üç koridorda oynayabilen bir hücumcunun ikamesi de yok. Gerçekçi okuma: bugün alınamaz; Terzić döneminde dakikaları yeniden düşerse 2027-28 pencerelerinde sorulacak bir isim. Bir not: 12 Nisan 2002 doğumlu olduğu için TFF’nin genç yabancı teşvik sınıfına (1 Ocak 2003 ve sonrası doğumlular) girmiyor; standart yabancı statüsünde değerlendirilir ve ilgili sezonun talimatı transfer öncesinde kontrol edilmelidir.

Hangi Türk takımlarına uygun?

Topa sahip olup pozisyonel hücum oynayan takımlar. Yarı alan konumlanması ve kombinasyon oyunu, kanatlarına serbest rol veren teknik adamlarla en verimli hâlini bulur.

Geçiş anlarını hızlı oynayan takımlar. Top kazanımı sonrası ilk koşuyu yapan profil; kontra ağırlıklı planlarda da işlevli.

Genç yetenek geliştirip satan modeller. 24 yaş + La Liga referansı + çok mevkililik, yeniden satış hedefleyen sportif direktörlükler için ideal bileşim.

Uygun olmayan profil: kanadından sürekli erken orta ve hava topu trafiği isteyen, fiziksel ikiliklere yaslanan planlar. Bu bölüm profil eşleştirmesidir; belirli bir kulübe transfer önerisi değildir ve kadrolar yayın tarihinde doğrulanmalıdır.

İdeal takım arkadaşları

  • Bindirme yapan bir bek. İçeri kat ettiğinde boşalan çizgiyi dolduracak oyuncu; Athletic’te Areso’yla kurduğu ilişki bu kalıbın kanıtı.
  • Stoperleri sabitleyen bir dokuz. Navarro’nun penaltı noktası sızmaları, savunmayı meşgul eden bir referans forvet olduğunda çalışıyor.
  • Topu hızlı yönlendiren bir merkez orta saha. Geçiş anlarında ilk pası erken atan bir 6-8 numara, derinlik koşularının değerini ikiye katlar.

En verimli düzenler: 4-2-3-1’in kanat ve on numara rolleri, 4-3-3’ün içe kat eden kanadı. Zorlanacağı düzen: kanatsız, beş savunmacılı sistemlerin kanat bek rolü.

Yabancı oyuncu statüsü ve çalışma izni

Türkiye: İspanyol vatandaşıdır; Süper Lig’de yabancı statüsünde değerlendirilir. 2002 doğumlu olduğu için genç yabancı teşvik sınıfına girmez; ilgili sezonun TFF talimatı kontrol edilmelidir.

Avrupa Birliği: AB vatandaşı; AB liglerinde kota engeli yoktur.

İngiltere: İspanya A Millî maçı yok; ancak La Liga dakikaları, Şampiyonlar Ligi maçları ve U21 millî geçmişi Governing Body Endorsement puanlamasında değerli kalemlerdir. Kesin uygunluk başvuru anındaki güncel kriterlere bağlıdır; bu değerlendirme hukuki görüş değildir.

Sakatlık ve devamlılık

Dosya görece temiz ama boş değil. Kamuya açık kayıtlarda dört kesinti var: Aralık 2018 – Ocak 2019 arası türü açıklanmayan bir sorun, Ocak 2023’te iki günlük kısa bir kesinti, 3 Mart – 17 Mayıs 2025 arasında Mallorca’daki sezonunu fiilen bitiren arka adale yaralanması ve 30 Kasım – 21 Aralık 2025 arasında Athletic’teki ilk sezonunda üç haftalık bir ayak bileği sorunu. Tekrarlayan bir kas kalıbı görünmüyor; 2025’teki arka adale vakası tekil kaldı. FútbolFantasy bu sezon için riskini ‘düşük’ sınıflıyor.

Risk sınıfı: düşük-izlenmeli bandı. 2025’teki iki buçuk aylık arka adale kesintisi, yoğun fikstürde dönem dönem yük yönetimi gerektirebilir. Bu bölüm tıbbi değerlendirme değildir; kamuya açık kayıtlara dayanır ve sakatlık veri tabanlarının eksik olabileceği bilinmelidir.

Hangi liglere uygun?

La Liga: Mevcut seviyesi; 100’ün üzerinde maçla kanıtlı.

Süper Lig: Teknik profil ve geçiş oyunu uyumlu; en gerçekçi dış pazarlardan biri — ama ancak 2027 sonrası senaryolarda.

Serie A: Yarı alan oyununa ve taktik disipline dayalı yapısı İtalyan orta-üst sıra takımlarıyla örtüşür.

Bundesliga: Geçiş temposu ve pres katkısı uygun; fiziksel ikilik hacmi yüksek maçlarda zorlanabilir.

Premier League: Bugünkü dosyayla doğrudan bir üst sıra hedefi değil; orta sıra bir kulüp için GBE şartlı, gelişim odaklı senaryo.

İlişkili dosyalar

Bu oyuncuyu inceliyorsanız GegenSports’taki şu Athletic Club dosyalarına da bakın:

Güçlü Yönler

  • Çok mevkililik — Sol kanat, sağ kanat ve on numara; tek kadro yeriyle üç koridor kapatıyor. Terzić döneminde sağda, kariyerinin geri kalanında ağırlıkla solda ve merkezde kullanıldı.
  • Top taşıma ve hızlanma — Geçiş anlarında topu tempo kaybetmeden ileri taşıyor; bu sezonki iki golü de hızlı hücum dizilerinin ürünü.
  • Ceza sahasına varış zamanlaması — Penaltı noktasına ikinci dalga sızmalar; kanat oyuncusu etiketine rağmen gol üretimi ceza sahası içinden geliyor.
  • Maç kırıcılık kanıtı — 2025-26’da dar dakikalarda 8 gol; oyuna sonradan girip skor üreten profil, kadro planlamasında çift işlevli.
  • Yaş ve referans bileşimi — 24 yaşında, 100+ La Liga maçı, Şampiyonlar Ligi dakikaları ve U21 millî geçmişi; gelişim eğrisinin tepe noktasına yeni giriyor.

Gelişim Alanları ve Riskler

  • Fiziksel ikilikler — 1,78’lik gövde ve yüzde 45’lik ikili mücadele oranı; temas yoğun liglerde ve hava trafiğinde doğal sınır.
  • İlk 11 kanıtının tazeliği — Kariyer boyu düzenli başlangıç dönemi kısa; 90 dakikalık yük altındaki üretimi henüz bir tam sezonla kanıtlanmadı.
  • Asist üretimi — Bu sezon 6 maçta 0 asist, orta isabeti yüzde 36,8; son pas kalitesi gol katkısının gerisinde.
  • Real Sociedad dosyası — Dört sezonda 24 maç / 0 gol; üst seviye bir kadroda hiyerarşiyi aşamama geçmişi, rekabet yoğun kadrolarda tekrarlanma riski taşır.
  • Küçük örneklem — 2026-27 çıkışı 342 dakikalık; ‘Pichichi Navarro’ tablosunun kalıcılığı kasım-aralık fikstüründe test edilecek.

Maliyet Senaryoları

Senaryo Tahmini profil Değerlendirme
Düşük maliyet Terzić döneminde hiyerarşi yeniden değişir ve 2027-28’de kiralık/satış gündemi doğarsa 6-8 milyon avro bandı İyi fiyat-performans — yaş ve çok mevkililik bu bedeli fazlasıyla karşılar
Gerçekçi maliyet Mevcut form sürerse 2027 yazında 10-15 milyon avro bandı + yüksek maaş beklentisi Fiyatı doğruysa değerlendirilebilir — ancak Athletic’in satış zorunluluğu yok
Yüksek maliyet Form zirvesinde, kulüp istemeden yapılacak bir teklif: 15 milyon avro üzeri Bu bedelde önerilmez — ilk 11 kanıtı tek sezonluk bile değilken tavan fiyat ödemek risk

GegenSports Scout Puanları (/100)

Teknik kalite 78
Taktik anlayış 74
Fiziksel kapasite 62
Atletizm 76
Karar verme 72
Savunma katkısı 64
Hücum katkısı 76
Mental dayanıklılık 74
Adaptasyon ihtimali 72
Gelişim potansiyeli 76
Fiyat-performans 58
Genel scout notu 73

Bu puanlar GegenSports editoryal değerlendirmesidir; hiçbir dış platformdan kopyalanmamıştır. Ağırlık 2023-26 arasındaki Cádiz, Mallorca ve Athletic dönemlerinin maç hacmine verilmiştir; 2026-27’nin 342 dakikalık örneklemi tek başına belirleyici sayılmamıştır. Fiyat-performans puanı, 2030 sözleşmesinin yarattığı yüksek bonservis beklentisini yansıtır; mental dayanıklılık puanı, Real Sociedad’daki tıkanmayı iki kez (Cádiz, Athletic) kariyer sıçramasına çevirmesine dayanır.

Benzer Oyuncular

Karşılaştırma Benzerlik nedeni Temel fark
Álex Berenguer (Athletic Club) Aynı kadroda benzer rol: iki kanatta ve içeride oynayan, orta boylu, kombinasyon ağırlıklı İspanyol hücumcu Berenguer 31 yaşında ve düşüş eğrisinde; Navarro 24 ve yükselişte — Terzić’in tercihi de bu yönde
Bryan Zaragoza Kısa boylu, top süren, geçiş anlarında hızlanan İspanyol kanat; benzer yaş ve değer bandı Zaragoza daha saf bir çizgi kanadı ve dripling hacmi daha yüksek; Navarro’nun merkez oyunu ve mevki esnekliği daha zengin
Zakaria Aboukhlal Süper Lig ölçeğinde rol karşılığı: iki kanatta oynayan, içeri kat edip gol bölgelerine sızan hücumcu Aboukhlal daha atletik ve dikey; Navarro’nun pas kombinasyonu ve yarı alan oyunu daha işlek

Sportif Direktör Notu

Transfer amacı Çok mevkili hücum takviyesi; kanat rotasyonunu ve on numara yedekliğini tek kadro yeriyle çözen profil
Kadro rolü İçe kat eden kanat / ikinci dalga hücumcu; yerleşik hücumda yarı alan bağlantısı, geçişte ilk koşu
Ana risk 2030 sözleşmesi bonservisi yukarı kilitliyor; ilk 11 üretimi henüz tek sezonluk bile kanıtlanmadı; fiziksel ikiliklerde sınırlı
Ana fırsat Terzić hiyerarşiyi yeniden karıştırır ya da Athletic 2027’de nakit ihtiyacı duyarsa, 24 yaşında kanıtlı bir La Liga hücumcusu makul bedelle görüşülebilir hâle gelir
Scout kararı BİR DÖNEM DAHA TAKİP ET. Kasım-Aralık 2026 fikstürü ilk 11 üretiminin kalıcılık testi; dakikaları ve gol katkısı bu tempoda sürerse dosya 2027 yazında ‘canlı izleme’ sınıfına taşınmalı.

Sık Sorulan Sorular

Robert Navarro kimdir?

Athletic Club’ın 2002 doğumlu, Barselona’lı hücum oyuncusu. Barcelona altyapısında yetişti, 16 yaşında Monaco tarihinin en genç A takım oyuncusu oldu, Real Sociedad ve Mallorca’dan sonra 2025’te bonservissiz Athletic’e katıldı.

Robert Navarro kaç yaşında?

24 yaşında; 12 Nisan 2002 doğumlu.

Robert Navarro hangi mevkide oynuyor?

Her iki kanatta ve hücum orta sahada; sağ ayaklı olduğu için solda ters kanat, Terzić döneminde ağırlıkla sağ koridorda iç oyuncu.

Robert Navarro boyu kaç?

1,78 m.

Robert Navarro hangi ayağını kullanıyor?

Sağ ayağını (platform kayıtları; kulüp resmî veri yayımlamıyor).

Robert Navarro bu sezon kaç gol attı?

2026-27’nin ilk haftalarında 2 gol: Celta deplasmanında (0-2) ve San Mamés’te Atlético Madrid’e (3-0, 48. dakika). Erken sezonda takımın gol lideriydi.

Robert Navarro 2025-26’da nasıl bir sezon geçirdi?

44 maçta 8 gol attı ama yalnızca 6 kez ilk 11’de başladı; Guruzeta’nın ardından takımın ikinci golcüsü olmasına rağmen dakika sıralamasında kadronun 14. sırasındaydı.

Robert Navarro’nun sözleşmesi ne zaman bitiyor?

30 Haziran 2030’da; 23 Haziran 2025’te beş yıllık imza attı.

Robert Navarro’nun piyasa değeri ne kadar?

Platformlara göre 5,4 ile 7,5 milyon avro arasında; bu bir satış fiyatı değildir.

Robert Navarro Athletic’e nasıl transfer oldu?

Mallorca’daki tek yıllık sözleşmesi bitince 23 Haziran 2025’te bonservissiz katıldı. Mallorca onu bir yıl önce Real Sociedad’dan 850 bin avroya almıştı; İspanyol basını bu yapıyı baştan itibaren Athletic’e uzanan bir köprü yılı olarak yazdı.

Robert Navarro İspanya Millî Takımı’nda oynadı mı?

A Millî’de maçı yok; U16, U17 (15 maç/4 gol), U18 ve U21 (8 maç/4 gol) kademelerinde oynadı.

Robert Navarro Süper Lig’e uygun mu?

Profil olarak evet: çok mevkili, teknik, geçiş oyununa uygun bir hücumcu. Ancak 2030’a kadar sözleşmesi ve yükselen formu nedeniyle bugün gerçekçi bir hedef değil.

Robert Navarro’nun babası kim?

Roberto Navarro; İspanya’nın üçüncü seviyesinde Osasuna B, Sant Andreu ve L’Hospitalet’te oynamış eski bir savunmacı.

Kaynaklar ve Veri Notu

Bu rapor; kulüp duyuruları, resmî lig kayıtları, uluslararası ve yerel spor basını ile karşılaştırmalı istatistik platformları birlikte değerlendirilerek hazırlanmıştır. Taktik yorumlar ve puanlar GegenSports’un kendi scout analizidir; başka bir scout platformundan alınmamıştır. Kaynaklar arasında çelişen kalemler (2026-27 dakika ve ilk 11 sayısı, piyasa değeri, forma numarası) metin içinde açıkça işaretlenmiştir.

  • Athletic Club resmî duyuruları — 23 Haziran 2025 transfer açıklaması; 18 Ağustos 2025 resmî debüt haberi
  • İngilizce Vikipedi — kariyer kronolojisi, 2025-26 sezon dökümü (44 maç/8 gol), genç millî takım kayıtları, aile bilgisi
  • Deia — 7 Eylül 2026 ‘Pichichi Navarro’; 18 Temmuz 2026 hazırlık dönemi değerlendirmesi; 26 Eylül 2026 santrforların golsüzlüğü
  • El Gol Digital — 2025-26 süper yedek paradoksu yazıları; 5 Eylül 2026 Athletic 3-0 Atlético maç raporu; Balaídos ilk 11 analizi
  • FútbolFantasy — 6 Eylül 2026 ‘Robert Navarro se desata’ dosyası; 2026-27 maç bazlı kayıtlar ve J9 ilk 11 olasılığı
  • FotMob — 2026-27 sezon istatistikleri (342 dk, 2 gol, xG 1,37, 7,18 ortalama), profil kayıtları
  • Flashscore / Soccerway — Temmuz 2024 Real Sociedad-Mallorca transferinin resmî duyurusu (850 bin avro); sakatlık geçmişi; piyasa değeri kaydı
  • El Desmarque — Şubat 2025 ön sözleşme haberi; Haziran 2025 Mallorca taraftar tepkisi dosyası
  • Comuniate — profil kayıtları (1,78 m, sağ ayak, 23 numara, 6,5 milyon avro)
  • DAZN / uluslararası ajanslar — 10 Ekim 2026 Rayo-Athletic maçının 0-0’dayken tatil edilmesi
  • 90min — 2025-26 La Liga nihai sıralaması (Athletic 11.) ve 2026-27 Avrupa kupası tablosu

Son güncelleme: 15 Ekim 2026

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar