Beñat Gerenabarrena Scout Raporu: Terzić’in Çift Pivotundaki Lezama Çıkışı Nasıl Oynar?
Beñat Gerenabarrena
Hızlı Cevap
Beñat Gerenabarrena Zendoia, 29 Mart 2003 doğumlu, 1,73 boyunda, sağ ayaklı bir merkez orta saha; Athletic Club’ın 4-2-3-1 düzeninde Íñigo Ruiz de Galarreta’nın yanındaki tamamlayıcı pivot. Üç ay önce İkinci Lig’de kiralıktı: 2025-26’yı Castellón’da 39 maç ve 2.795 dakikayla geçirdi, takımın şubatta lig liderliğine kadar yükselen çıkışında orta sahanın düzenleyicisi oldu, gerektiğinde sağ bek oynadı. Edin Terzić yaz hazırlığında onu dışarıdan takviye yerine koydu; 14 Ağustos’ta A takım lisansı ve 24 numarayı aldı, 22 Ağustos’ta San Mamés’te Sevilla karşısında ilk 11’de La Liga’ya çıktı ve ilk dört haftanın dördünde de oynayan tek Athletic orta sahası oldu. Oyununun çekirdeği topsuz: yüksek pres, pas hatlarını kapatma, ikinci topları toplama ve kaybedilen topun hemen ardından geri koşu. Topla ise riskten uzak, kısa ve temiz; Balaídos’ta 47 pasın 44’ünü buldu. Eksikleri de aynı netlikte: 443 dakikada 0 gol 0 asist ve 0,03 xG, son üçte birde üretimi yok denecek kadar az; 1,73’lük gövdesi uzun topla oynayan rakiplere karşı sınır çiziyor. Sözleşmesi basına göre 30 Haziran 2027’de bitiyor ama kulübün iki yıllık uzatma opsiyonu var ve veri platformları bu yüzden 2029 yazıyor; piyasa değeri 1 milyon avro civarında. Süper Lig için profil uygun, bedel düşük, engel ise Athletic’in yükselen bir Lezama ürününü satma isteksizliği. Bu dosya bir alım önerisi değil, 2027 yazına dönük bir izleme kaydıdır.
Oyuncu Bilgi Kartı
| Tam adı | Beñat Gerenabarrena Zendoia |
| Doğum tarihi | 29 Mart 2003 |
| Yaşı | 23 |
| Doğum yeri | Lekeitio, Bizkaia, Bask Ülkesi, İspanya |
| Vatandaşlık | İspanya (AB) |
| Boy / kilo | 1,73 m / 70 kg (ES Vikipedi; kulüp resmî ölçü yayımlamıyor) |
| Ayak | Sağ (FotMob, FútbolFantasy, Castellón Diario uyumlu) |
| Ana mevki | Merkez orta saha / pivot (çift pivotun tamamlayıcı ayağı) |
| Alternatif mevkiler | Sağ bek (Castellón’da düzenli kullanıldı), 8 numara |
| Forma numarası | 24 (14 Ağustos 2026 kulüp açıklaması + Deia dorsal listesi) — ⚠ FotMob 23 yazıyor, azınlık kaydı |
| Kulüp | Athletic Club (La Liga) |
| Sözleşme bitişi | ⚠ Basın (Bilbao Hiria, El Gol Digital, FútbolFantasy haber) 30 Haziran 2027 + kulübün 2 yıllık uzatma opsiyonu; Soccerway, FotMob ve FútbolFantasy profilleri 30 Haziran 2029 kaydediyor. Resmî uzatma açıklaması yok (23 Eylül 2026 itibarıyla) |
| Piyasa değeri | ⚠ 964 bin avro (Soccerway) – 1,0 milyon (Comuniate) – 1,1 milyon (FotMob). Satış fiyatı değildir |
| Millî takım | İspanya’da hiçbir yaş kademesinde resmî maç kaydı bulunamadı |
| Lakap | ‘Gere’; Baskça ‘Antzar’ (ES Vikipedi). Yerel basın ‘Lekeitio’nun aslanı’ diyor |
Kariyer ve Transfer Geçmişi
| Dönem | Kulüp | Not |
|---|---|---|
| 2015 | CD Aurrerá Ondarroa → Athletic Club (Lezama) | 12 yaşında Lezama’ya girdi; Bizkaia kıyısındaki Lekeitio’dan |
| 2021-22 | CD Basconia (Tercera Federación) | 18 maç / 5 gol; 5 Eylül 2021’de büyükler debütü, 15 Eylül 2021’de ilk gol |
| 2022-25 | Bilbao Athletic (Primera / Segunda Federación) | 105-106 maç / 2 gol; kaptanlık pazubandı. 2023-24 Segunda Federación şampiyonluğu ve Primera RFEF’e yükseliş; 2024-25’te 29 maç / 3 asist |
| 17 Nisan 2024 | Athletic Club (sözleşme uzatma) | Dış kulüplerin ilgisi varken 2027’ye kadar uzattı (Bilbao Hiria) |
| 2 Temmuz 2025 | CD Castellón (kiralık, 1 yıl) | 19 Haziran 2025’te duyuruldu; satın alma opsiyonu basına yansımadı. 16 Ağustos 2025 Racing deplasmanıyla (1-3) profesyonel debüt |
| 2025-26 | CD Castellón (LaLiga Hypermotion) | 39 maç / 31 ilk 11 / 2.795 dk / 2 gol / 2 asist; ekimden itibaren değişmez ilk 11, 4 Ocak 2026 Huesca (4-1) ilk profesyonel gol; takım play-off yarı finalinde Almería’ya elendi |
| 30 Haziran 2026 | Athletic Club (kiralık dönüşü) | Racing Santander ve Elche kiralık istedi; Rangers, Olympiakos, Almería ilgisi basına yansıdı — resmî teklif yok |
| 14 Ağustos 2026 | Athletic Club (A takım lisansı) | Padilla, Rego ve Rincón’la birlikte A takım kadrosuna alındı; 24 numara |
| 22 Ağustos 2026 | Athletic Club (La Liga debütü) | San Mamés, Athletic 1-3 Sevilla; Terzić’in ilk 11’inde 83 dakika |
Sezon İstatistikleri (2024-2027)
| 2026-27 — Athletic Club (La Liga) | |
| Maç / ilk 11 / dakika | 7 maç / 6 ilk 11 / 443 dk (FotMob) — ⚠ FútbolFantasy 508 dk veriyor; fark, 25. dakikada tatil edilen Rayo maçının orada 90 dakika sayılmasından kaynaklanıyor |
| Gol / asist / xG | 0 / 0 / 0,03 (FotMob) |
| Pas isabeti | %84,7 (FotMob) – %85 (FútbolFantasy); Celta deplasmanında 44/47 (%93,6) |
| Savunma kalemleri | 13 müdahale, 12 araya girme, 17 top kazanma, 26 kazanılan ikili mücadele (%57,8) (FotMob); hava topu kazanma oranı %89 (FotMob, küçük örneklem) |
| Kartlar | ⚠ Celta 71′, Elche 81′ ve Valencia 42′ dakikalarında sarı = 3 (Soccerway da 3 yazıyor); FotMob toplamı 2 gösteriyor |
| Ortalama puan | 6,76 (FotMob) – 6,5 (Soccerway); Valencia maçı 7,0 |
| Maç dökümü | 22 Ağu Sevilla 1-3 (ilk 11, 83′); 27 Ağu Barcelona 2-0 d (70′ girdi); 30 Ağu Celta 0-2 d (90′); 5 Eyl Atlético 3-0 (90′); 12 Eyl Elche 1-1 (90′); 19 Eyl Alavés 0-0 (kulübede kaldı); 10 Eki Rayo 0-0 d (ilk 11, maç 25’te tatil); 17 Eki Valencia 0-0 d (ilk 11, 45′) |
| Takımın durumu | 9. hafta sonunda 7 oynanan maçta 9 puan, 9. sıra; J6 Levante 21 Ekim’e ertelendi, J8 Rayo maçı seyircisiz tamamlanacak (tarih belirsiz) |
| 2025-26 — CD Castellón (LaLiga Hypermotion, kiralık) | |
| Maç / ilk 11 / dakika | 39 maç / 31 ilk 11 / 2.795 dk (FútbolFantasy; play-off dahil) — ⚠ Bilbao Hiria ve El Gol Digital 37 maç / 2.798 dk, İngilizce Vikipedi 37 lig maçı, Deia 28 Mayıs’ta 36 maç / 28 ilk 11 yazdı |
| Gol / asist | 2 / 2 (FútbolFantasy, Soccerway) — ⚠ Deia 28 Mayıs’ta 2 gol / 1 asist; goller 4 Oca Huesca 4-1 ve 1 Şub Andorra 2-0 |
| Kartlar / puan | 8 sarı / 1 kırmızı; Soccerway ortalama 6,9 |
| Rol | Pablo Hernández yönetiminde 5 numara + ihtiyaç hâlinde sağ bek; şubatta lider olan takımın ‘pusulası’ (El Gol Digital) |
| 2024-25 — Bilbao Athletic (Primera Federación) | |
| Maç / katkı | 29 maç / 0 gol / 3 asist; kaptan (Athletic Club Info) |
Veri notu: 2026-27 dakika toplamı FotMob (443) ile FútbolFantasy (508) arasında farklı; fark 10 Ekim’de tatil edilen Rayo maçının farklı sayılmasıyla açıklanıyor ve raporda 443 esas alındı. Sarı kart sayısı maç bazlı kayıtlara göre 3; FotMob toplamı 2 gösterdiği için ikisi de yazıldı. Castellón sezonu kaynaklara göre 36-39 maç arasında değişiyor; fark play-off maçlarının ve son haftanın dahil edilip edilmemesinden kaynaklanıyor. Sözleşme bitişi basın (2027 + opsiyon) ile veri platformları (2029) arasında çelişkili; en olası açıklama platformların kulüp opsiyonunu sözleşmeye dahil etmesi. 443 dakikalık örneklem küçük olduğu için 90 dakika başı oranlar bilinçli olarak hesaplanmadı.
Kimdir? Lekeitio’dan Lezama’ya, Basconia’dan kaptanlığa
Beñat Gerenabarrena, 29 Mart 2003’te Bizkaia kıyısındaki balıkçı kasabası Lekeitio’da doğdu. Futbola komşu Ondarroa’nın kulübü Aurrerá’da başladı ve 2015’te, 12 yaşında, Athletic’in Lezama tesislerine alındı. Yerel basının ona taktığı ‘Lekeitio’nun aslanı’ sıfatı gösterişli bir yetenek hikâyesine değil, basamakları tek tek çıkan bir çalışma hikâyesine işaret ediyor: 2021-22’de dördüncü seviyedeki Basconia’da 18 maç 5 gol, ardından Bilbao Athletic’te üç sezon ve yüzü aşkın maç.
Filialdeki dönemi iki şeyle anılıyor. Birincisi kaptanlık: Bilbao Athletic’in 2023-24’te Segunda Federación’u şampiyon bitirip Primera RFEF’e dönüşünde pazubant ondaydı. İkincisi 17 Nisan 2024’teki sözleşme uzatması: dış kulüplerin ilgisi basına yansımışken 2027’ye kadar imza attı ve kulüp o gün ‘tavanına güveniyoruz’ mesajı verdi. 2024-25’te Primera Federación’da 29 maç oynayıp 3 asist yaptı ama A takımda hâlâ resmî maçı yoktu; 17 Aralık 2022’deki bir hazırlık maçı dışında büyük takımla sahaya çıkmamıştı. 22 yaşında, Lezama’nın en çok övülen ama en az görülen isimlerinden biriydi.
Castellón yılı: Bir İkinci Lig kiralığı nasıl kariyer kapısı olur?
19 Haziran 2025’te Castellón’a bir yıllığına kiralandı; Castellón Diario onu o gün ‘Lezama’nın yeni mücevheri’, koşu kapasitesi yüksek, çizgiye yakın oynamaktan rahatsız olmayan sağ ayaklı bir orta saha olarak tanıttı. Başlangıç sert geçti: 16 Ağustos 2025’te Racing deplasmanında 3-1’lik yenilgiyle profesyonel debüt, Hollandalı teknik direktör Johan Plat’ın galibiyetsiz başlangıcın ardından 16 Eylül’de gönderilmesi ve ilk aylarda kulübe. Pablo Hernández’in gelişiyle denklem değişti; ekim sonundan itibaren ilk 11’in değişmezi oldu.
Sezonun ortasında Castellón LaLiga Hypermotion’ın lideriydi ve El Gol Digital 17 Şubat 2026’da Gerenabarrena’yı takımın ‘pusulası’ olarak tanımladı: 5 numara olarak oyunu düzenleyen, savunmaya katkı veren ve rakip ceza sahasına da varan bir oyuncu. 4 Ocak’ta Huesca’ya (4-1) ilk profesyonel golünü attı, 1 Şubat’ta Andorra’ya (2-0) ikincisini ekledi. Hernández onu gerektiğinde sağ beke de çekti; oyuncu mayısta Deia’ya ‘hayatım boyunca orta sahada oynadım, orası benim yerim ama bekte de rahatım’ dedi. Sezon 39 maç, 31 ilk 11, 2.795 dakika, 2 gol ve 2 asistle kapandı; Castellón altıncı sıradan play-off’a girdi ve yarı finalde Almería’ya toplamda 3-4 elendi (6 Haziran 1-1, 9 Haziran 2-3). Terminolojiyle söylersek: tek sezonda bir filial oyuncusundan, İkinci Lig’in en istikrarlı takımlarından birinde 2.800 dakikalık bir ana kadro oyuncusuna dönüştü.
2026 yazı: Kiralık teklifleri, Terzić’in filtresi ve 24 numara
Haziranda Athletic’in sportif direktörü Mikel González onu ‘fiziksel açıdan bir fenomen’ diye tanımlayıp Terzić’in 2026-27 planında olduğunu açıkladı; aynı günlerde Racing Santander ve Elche yeniden kiralamak istedi, ağustosta Rangers’ın da ilgilendiği yazıldı (resmî teklif yok). El Gol Digital 13 Haziran’da tabloyu doğru özetledi: Terzić dışarıdan orta saha almak yerine üç Lezama ürününü geri çağırıyordu — Eylül 2025’te ön çapraz bağı kopan Beñat Prados, Racing’de parlayan Peio Canales ve Castellón’dan dönen Gerenabarrena. Kadro 25 lisansla sınırlı olduğu için hazırlık dönemi bir eleme filtresiydi.
Filtreyi geçti. 14 Ağustos’ta Bergamo’da Atalanta karşısında (0-1) savunmanın önünde dengeyi veren isimdi ve aynı gün kulüp, Padilla, Rego ve Rincón’la birlikte ona A takım lisansı verdiğini duyurdu; Deia’nın dorsal listesinde 24 numara ona yazıldı. Bu arada orta sahanın yapısı da değişmişti: Unai Gómez 8 Temmuz’da Udinese’ye satıldı, Mikel Vesga Almería’ya gitti. Yani Gerenabarrena’nın önü sportif bir tercihle değil, bir yeniden kuruluşla açıldı.
2026-27: İlk dört haftanın tamamında oynayan tek orta saha
22 Ağustos’ta San Mamés’te Sevilla karşısında ilk 11’de başladı ve 83 dakika oynadı; Athletic 1-3 kaybetti ama Terzić’in bu tercihi soyunma odasına ‘yarış açık’ mesajı olarak okundu. Beş gün sonra Camp Nou’da (0-2) 70. dakikada girdi, ardından iki tam maç: 30 Ağustos’ta Balaídos’ta 0-2’lik galibiyette 47 pasın 44’ünü buldu, 7 yer mücadelesinin 5’ini ve 2 hava topunun ikisini kazandı, 3 top kazandı; 5 Eylül’de Atlético Madrid 3-0 yenilirken yine 90 dakika sahadaydı. İlk dört haftada 283 dakikayla kadroda dakika sıralamasında dördüncüydü ve dört haftanın dördünde de oynayan tek orta sahaydı; Jauregizar sezona kulübede başlamış, Prados sakat, Canales soleus sakatlığında, Rego sıfır dakikadaydı.
Eylül ortasında tempo değişti: 12 Eylül Elche (1-1) maçında 90 dakika ve 47 pas (%85) ama 81’de sarı; 19 Eylül Alavés (0-0) maçında Terzić onu kulübede tuttu. Millî ara sonrası 10 Ekim’de Vallecas’ta yeniden ilk 11’deydi; maç tribünden sahaya atılan kâğıt uçaklar ve plastik toplar nedeniyle 0-0’ken 25. dakikada tatil edildi ve seyircisiz tamamlanacak. 17 Ekim’de Mestalla’da (0-0) dört sürpriz değişiklikten biri olarak Jauregizar’ın yerine 4-2-3-1’in çift pivotunda başladı, 42. dakikada sarı gördü ve devre arasında ilk yarıda Iñaki Williams’a çıkardığı topla takımın en net pozisyonunu hazırladı; platformlar ona 45 dakika yazıyor. 21 Ekim’deki Levante deplasmanı kadrosunda yer alıyor.
Mevkisi ve rolü: Tamamlayıcı pivot
Terzić’in Athletic’i 4-2-3-1 oynuyor ve çift pivotta iş bölümü net: Ruiz de Galarreta oyunu geriden kuran klasik düzenleyici, Gerenabarrena ise Bilbao Hiria’nın tanımıyla ‘sistemin tamamlayıcı pivottan istediklerini’ veren oyuncu — yüksek pres, pas hatlarını kapatma ve pozisyonunu bozmadan rakip ceza sahasında görünebilme. Alman ekolünün terimiyle bir Sechser değil, çift pivotun koşan ayağı; savunma hattı öne çıktığında presi ayakta tutan, ikinci topları süpüren ve top kaybında ilk geri koşuyu yapan profil. El Gol Digital’in aktardığına göre Williams kardeşler onu soyunma odasında N’Golo Kanté’ye benzetiyor; bu bir scout tespiti değil, oyuncunun topsuz tekrar kapasitesine takım arkadaşlarının taktığı bir etiket.
Topla ise riskten uzak ve kısa: %85 civarı pas isabeti ve Celta maçındaki %93,6, bu sayıların hacimden değil seçimden geldiğini gösteriyor. Baskı altında ilk dokunuşu temiz, vücudu açık alıyor ve topu güvenli tarafa çeviriyor; hat kıran dikey pası ya da ters kanada uzun çevirmeyi ise nadiren deniyor. 443 dakikada 1 kilit pas ve 0,03 xG, oyun kurucu bir pivot olmadığının açık kaydı. Castellón’da sağ bekte oynayabilmesi ise çift yönlü: hem kadro planlamasında esneklik hem de 1,73 boyla bek koridorunda savunmayı becerebildiğinin kanıtı.
Oyun tarzı: Topla ve topsuz
Topsuz oyunda değeri bir maçın en görünmez anlarında ortaya çıkıyor: pressing trigger’ı (rakibin geri pası, yanlış vücut yönelimi) erken okuyor ve ilk adımı geç kalmadan atıyor. Cover shadow kullanımı iyi; yani rakip stopere baskıya çıkarken arkasındaki pivotu gölgesinde bırakıp pas hattını kesiyor. Savunma geçişinde ilk reaksiyonu faul değil koşu; 7 maçta 3 sarı kart yine de erken bir uyarı. İkinci top reaksiyonu Castellón’dan taşıdığı en güçlü alışkanlık: uzun toplarda kafa mücadelesine girmek yerine düşen topun bölgesini önceden tutuyor.
Topla oyunda yarı alan oyuncusu değil, merkez oyuncusu: pozisyonunu nadiren terk ediyor, bek ile stoper arasına düşmüyor, genellikle Galarreta’nın bir adım önünde ve yanında kalıyor. Ceza sahasına varışı Castellón’da vardı (2 gol, 2 asist), La Liga’da henüz görünmüyor. Değerlendirme sınırı: bu sezonki örneklem 443 dakika ve tarz tespitlerinin omurgası Castellón’daki 2.795 dakikaya dayanıyor; La Liga’da bu alışkanlıkların aynı etkiyi verip vermeyeceği kasım-aralık fikstüründe test edilecek.
Süper Lig uyumu
Doğrudan cevap: profil uygun ve ucuz, dosya ise Athletic’in tutumuna bağlı. Süper Lig’de topa sahip olmayı seven ve yüksek pres kuran takımların en çok zorlandığı alan, kanat bekleri yukarı çıktığında orta sahayı ayakta tutacak koşucu pivottur; Gerenabarrena tam olarak bu işlev için yetişmiş bir oyuncu. AB vatandaşı olması, 23 yaşı ve 1 milyon avro bandındaki piyasa değeri, yeniden satış hedefleyen sportif direktörlükler için cazip bir bileşim. Fiziksel temas açısından 1,73 boy bir sınır ama %57,8 ikili mücadele oranı ve Castellón’daki 2.800 dakikalık ritim, temas yoğun bir ligi kaldırabildiğini gösteriyor.
Engel iki katmanlı. Birincisi yapısal: Athletic yalnızca Bask havuzundan oyuncu kullandığı için her Lezama ürünü kulüp için ikame edilemez bir kaynaktır; satış ancak oyuncu fazlalık sayıldığında gündeme gelir (Unai Gómez örneği: 2026 yazında Udinese’ye 4,5-6 milyon avro). İkincisi sportif: Gerenabarrena bugün fazlalık değil, ilk 11 oyuncusu. Gerçekçi okuma: 2027 yazında Prados ve Canales tam sağlıkla döndüğünde hiyerarşi yeniden kurulursa, 3-6 milyon avro bandında konuşulabilecek bir isim. 2003 doğumlu olduğu için TFF’nin genç yabancı teşvik sınıfına (1 Ocak 2003 ve sonrası) yaş olarak giriyor; ilgili sezonun talimatı transfer öncesinde doğrulanmalıdır.
Hangi Türk takımlarına uygun?
Yüksek pres kurup topa sahip olan takımlar. Çift pivotun koşan ayağı olarak, oyun kurucu bir 6 numaranın yanında en verimli hâlini bulur.
Dar bütçeyle AB pasaportlu, yeniden satılabilir oyuncu arayan modeller. 23 yaş, 1 milyon avro bandı ve La Liga ilk 11 referansı bu kalıbın merkezinde.
Üçlü orta sahada mezzala değil, pivotun önünde çalışan bir 8 isteyen takımlar. Castellón’daki ceza sahasına varış alışkanlığı bu rolde yeniden işe yarayabilir.
Uygun olmayan profil: tek pivotlu, orta sahanın oyunu tek başına kurmasını isteyen ve uzun topla oynayan planlar. Bu bölüm profil eşleştirmesidir; belirli bir kulübe transfer önerisi değildir ve kadrolar yayın tarihinde doğrulanmalıdır.
İdeal takım arkadaşları
- Oyunu kuran bir pivot. Athletic’te Galarreta’yla kurduğu ilişki şablon: biri pası dağıtır, Gerenabarrena alanı ve ikinci topu tutar.
- Hava hâkimiyeti olan iki stoper. Rakip uzun oynadığında ilk top stoperlerin, düşen top onun; Laporte-Paredes ikilisi bu tamamlayıcılığın örneği.
- Yarı alanda top alan bir on numara. Pivotun hat kıran pas eksiğini, önündeki yaratıcı oyuncu kapatmalı.
En verimli düzenler: 4-2-3-1’in çift pivotu, 4-3-3’te pivotun yanındaki koşucu 8. Zorlanacağı düzen: 4-3-3’ün tek pivotu ve oyun kurma yükünün tamamen ona bindiği yapılar.
Yabancı oyuncu statüsü ve çalışma izni
Türkiye: İspanyol vatandaşıdır; Süper Lig’de yabancı statüsünde değerlendirilir. 29 Mart 2003 doğumlu olduğu için genç yabancı teşvik sınıfına yaş olarak girer; ilgili sezonun TFF talimatı kontrol edilmelidir.
Avrupa Birliği: AB vatandaşı; AB liglerinde kota engeli yoktur.
İngiltere: İspanya millî takım kaydı yok; La Liga dakikaları Governing Body Endorsement puanlamasında değerli ama 443 dakikalık örneklem düşük. Bugünkü dosyayla Championship için bile puan eşiğinin altında kalma ihtimali var; kesin uygunluk başvuru anındaki güncel kriterlere bağlıdır ve bu değerlendirme hukuki görüş değildir.
Sakatlık ve devamlılık
Dosya neredeyse boş: kamuya açık kayıtlarda tek giriş, 1-8 Ağustos 2026 arasındaki altı günlük, türü açıklanmayan bir rahatsızlık. Castellón’da 2.795 dakika ve Bilbao Athletic’te üst üste üç tam sezon, yük altında kesintisiz oynayabildiğinin kaydı. Mikel González’in ‘fiziksel fenomen’ tanımı ve FútbolFantasy’nin ‘düşük sakatlık riski’ sınıflaması aynı yöne işaret ediyor.
Risk sınıfı: düşük, iki uyarıyla. Birincisi, veri tabanlarının filial dönemini eksik kaydettiği biliniyor; ikincisi, La Liga temposunda ilk tam sezonu. Bu bölüm tıbbi değerlendirme değildir; kamuya açık kayıtlara dayanır.
Hangi liglere uygun?
La Liga: Mevcut seviyesi; ilk 11 kanıtı 7 maçlık, kalıcılığı test ediliyor.
Süper Lig: Profil ve bedel uyumlu; en gerçekçi dış pazarlardan biri — ama ancak Athletic fazlalık ilan ederse.
Bundesliga ve Bundesliga 2: Terzić’in ekolünden gelen pres pivotu kalıbı Alman orta sıra takımlarıyla doğal örtüşür.
Eredivisie / Belçika: Yeniden satış pazarı olarak mantıklı; teknik tempo için fazla savunmacı bir profil olabilir.
Championship: Fiziksel ritim uygun ama GBE puanı bugün için belirsiz.
İlişkili dosyalar
Bu oyuncuyu inceliyorsanız GegenSports’taki şu Athletic Club dosyalarına da bakın:
- Íñigo Ruiz de Galarreta scout raporu — çift pivottaki ortağı, oyunu kuran ayak
- Mikel Jauregizar scout raporu — yerini aldığı doğrudan rakibi
- Beñat Prados scout raporu — ön çapraz bağdan dönen diğer Lezama pivotu
- Robert Navarro scout raporu — Terzić’in diğer yükselen ismi
- Gorka Guruzeta scout raporu — geçen sezonun gol kralı
- Hugo Rincón scout raporu — aynı gün A takım lisansı alan kiralık dönüşü
Güçlü Yönler
- Pres ve pas hattı kapatma — Çift pivotta sistemin topsuz yükünü taşıyor: cover shadow kullanımı, erken pressing trigger okuması ve 7 maçta 12 araya girme + 17 top kazanma.
- İkinci top reaksiyonu — Uzun toplarda düşen topun bölgesini önceden tutuyor; Castellón’daki 2.800 dakikanın en belirgin alışkanlığı La Liga’ya aynen taşındı.
- Güvenli top dolaşımı — %85 civarı pas isabeti ve Balaídos’ta 44/47; baskı altında vücudu açık alıp topu güvenli tarafa çeviriyor, kayıp riski düşük.
- Devamlılık ve tekrar kapasitesi — Tek kayıtlı sakatlık altı gün; üst üste üç tam sezon + 2.795 dakikalık kiralık; sportif direktörün ‘fiziksel fenomen’ tanımı.
- Mevki esnekliği — Castellón’da sağ bek, Athletic’te pivot; kadro planlamasında iki rolü tek lisansla kapatıyor.
- Kaptanlık geçmişi ve mental profil — Bilbao Athletic’te pazubant, filialden kiralığa, kiralıktan La Liga ilk 11’ine üç yılda sarsıntısız geçiş.
Gelişim Alanları ve Riskler
- Son üçte birde üretim — 443 dakikada 0 gol, 0 asist, 1 kilit pas ve 0,03 xG; oyun kurucu pivot değil, bu rolü yanındaki oyuncuya bırakıyor.
- Boy ve hava trafiği — 1,73 boy; %89’luk hava topu oranı 7 maçlık küçük örneklemdir, uzun topla oynayan rakiplere karşı sınır çizmesi beklenir.
- Kart eğilimi — 7 maçta 3 sarı; pres yoğunluğunun bedeli olarak kart yönetimi erken bir izleme kalemi.
- İlk 11 kanıtının tazeliği — La Liga’da 6 ilk 11; Prados ve Canales tam sağlıkla döndüğünde hiyerarşinin yeniden kurulma riski var (Alavés maçında kulübede kaldı).
- Dikey pas çeşitliliği — Hat kıran pas ve ters kanada uzun çevirme nadir; topu güvenli oynama tercihi rakip düşük blokta hücumu yavaşlatabilir.
Maliyet Senaryoları
| Senaryo | Tahmini profil | Değerlendirme |
|---|---|---|
| Düşük maliyet | Athletic 2027 yazında onu fazlalık ilan eder ve opsiyonu kullanmadan satarsa 2-3 milyon avro bandı | Çok güçlü fırsat — AB pasaportlu, 24 yaşında, La Liga ilk 11 referanslı pres pivotu bu bedelde nadir bulunur |
| Gerçekçi maliyet | Kulüp opsiyonu kullanıp 2029’a bağlar ve mevcut rol sürerse 4-6 milyon avro + orta düzey maaş | İyi fiyat-performans — Unai Gómez’in Udinese bedeli (4,5-6 milyon) referans |
| Yüksek maliyet | Kulüp istemeden, form zirvesinde yapılacak bir teklif: 8 milyon avro üzeri | Pahalı risk — hücum katkısı sıfır olan bir pivot için tavan fiyat, piyasa değerinin sekiz katı |
GegenSports Scout Puanları (/100)
| Teknik kalite | 68 |
| Taktik anlayış | 76 |
| Fiziksel kapasite | 66 |
| Atletizm | 78 |
| Karar verme | 72 |
| Savunma katkısı | 76 |
| Hücum katkısı | 58 |
| Mental dayanıklılık | 78 |
| Adaptasyon ihtimali | 70 |
| Gelişim potansiyeli | 72 |
| Fiyat-performans | 74 |
| Genel scout notu | 71 |
Bu puanlar GegenSports editoryal değerlendirmesidir; hiçbir dış platformdan kopyalanmamıştır. Ağırlık, Castellón’daki 2.795 dakikalık 2025-26 sezonuna verilmiştir; 2026-27’nin 443 dakikalık La Liga örneklemi tek başına belirleyici sayılmamıştır. Hücum katkısı puanı sıfır gol-asist tablosunu, fiyat-performans puanı 1 milyon avro bandındaki piyasa değerini ve AB pasaportunu yansıtır. Mental dayanıklılık puanı, filial kaptanlığı ve kiralık sezonunda ilk aylardaki kulübeyi ilk 11’e çevirmesine dayanır.
Benzer Oyuncular
| Karşılaştırma | Benzerlik nedeni | Temel fark |
|---|---|---|
| Beñat Prados (Athletic Club) | Aynı kulüpte aynı okuldan pres pivotu; ikisi de Lezama ürünü, ikisi de topsuz tekrar kapasitesiyle tanımlanıyor | Prados daha box-to-box ve gol katkısı olan bir profil; Gerenabarrena daha sabit, daha savunmacı. Prados Eylül 2025 ön çapraz bağ sakatlığından dönüyor |
| İsmail Yüksek | Süper Lig ölçeğinde rol karşılığı: baskı altında topu güvenli oynayan, pres yoğunluğuyla tanımlanan, oyun kurma yükü yanındaki oyuncuda olan pivot | Yüksek daha uzun ve hava topunda daha etkili; Gerenabarrena’nın sağ bek esnekliği var. Kadro ve kulüp bilgisi yayın tarihinde doğrulanmalıdır |
| Beñat Turrientes (Real Sociedad) | Ekonomik alternatif: Bask kökenli, benzer yaş ve değer bandında, pivot/8 arası, büyük kulüpte hiyerarşi mücadelesi veren orta saha | Turrientes topla daha yaratıcı ve dikey pas dener; Gerenabarrena’nın savunma hacmi ve pres disiplini daha yüksek |
Sportif Direktör Notu
| Transfer amacı | Çift pivot için koşan ayak; yüksek pres kuran bir takımda orta sahanın topsuz yükünü taşıyacak, AB pasaportlu, ucuz ve yeniden satılabilir oyuncu |
| Kadro rolü | Tamamlayıcı pivot / pres orta sahası; ihtiyaç hâlinde sağ bek. Oyun kurma yükü verilmemeli |
| Ana risk | Hücum katkısı sıfır; 1,73 boy hava trafiğinde sınır; La Liga ilk 11 kanıtı 7 maçlık; Athletic’in Lezama ürününü satma isteksizliği |
| Ana fırsat | 2027 yazında Prados ve Canales dönüp hiyerarşi değişirse, 2027’de biten sözleşme (kulüp opsiyonuna rağmen) pazarlık kapısı açar; Unai Gómez örneği kulübün fazlalığı sattığını gösteriyor |
| Scout kararı | BİR DÖNEM DAHA TAKİP ET. Kasım-Aralık 2026 fikstürü ve Prados’un dönüşü ilk 11 kalıcılığının testi; Athletic 2027 yazında opsiyonu kullanmaz ya da fazlalık sinyali verirse dosya ‘fiyat düşerse değerlendir’ sınıfına taşınmalı ve 3-6 milyon avro bandında hızlı hareket edilmeli. |
Sık Sorulan Sorular
Beñat Gerenabarrena kimdir?
Athletic Club’ın 2003 doğumlu, Lekeitio’lu merkez orta sahası. Lezama’da yetişti, Bilbao Athletic’te kaptanlık yaptı, 2025-26’yı Castellón’da kiralık geçirdi ve 2026-27’de Edin Terzić’in çift pivotunda ilk 11 oyuncusu oldu.
Beñat Gerenabarrena kaç yaşında?
23 yaşında; 29 Mart 2003 doğumlu.
Beñat Gerenabarrena hangi mevkide oynuyor?
Merkez orta saha; Athletic’in 4-2-3-1 düzeninde Ruiz de Galarreta’nın yanındaki tamamlayıcı pivot. Castellón’da ihtiyaç hâlinde sağ bek oynadı.
Beñat Gerenabarrena boyu kaç?
1,73 m (ES Vikipedi ve FútbolFantasy; kulüp resmî ölçü yayımlamıyor).
Beñat Gerenabarrena hangi ayağını kullanıyor?
Sağ ayağını (FotMob, FútbolFantasy, Castellón Diario).
Beñat Gerenabarrena nasıl oynuyor?
Topsuz oyunun oyuncusu: yüksek pres, pas hatlarını kapatma, ikinci topları toplama ve top kaybında ilk geri koşu. Topla kısa ve güvenli oynuyor (%85 pas isabeti); hat kıran pas ve gol katkısı zayıf.
Beñat Gerenabarrena Castellón’da nasıl bir sezon geçirdi?
2025-26’da LaLiga Hypermotion’da 39 maç, 31 ilk 11, 2.795 dakika, 2 gol ve 2 asist. Ekimden itibaren değişmez ilk 11’di, takım şubatta liderdi ve play-off yarı finalinde Almería’ya elendi.
Beñat Gerenabarrena bu sezon kaç maç oynadı?
18 Ekim 2026 itibarıyla La Liga’da 7 maç, 6 ilk 11 ve 443 dakika (FotMob); gol veya asisti yok. Tatil edilen Rayo maçının sayımı platformlara göre değişiyor.
Beñat Gerenabarrena’nın sözleşmesi ne zaman bitiyor?
Basına göre 30 Haziran 2027’de bitiyor ve kulübün iki yıllık uzatma opsiyonu var; Soccerway ve FotMob gibi platformlar 2029 yazıyor. Resmî uzatma açıklaması henüz yok.
Beñat Gerenabarrena’nın piyasa değeri ne kadar?
Platformlara göre 964 bin ile 1,1 milyon avro arasında; bu bir satış fiyatı değildir.
Beñat Gerenabarrena millî takımda oynadı mı?
İspanya’nın hiçbir yaş kademesinde resmî maç kaydı bulunamadı.
Beñat Gerenabarrena Süper Lig’e uygun mu?
Profil ve bedel uygun: AB pasaportlu, 23 yaşında, ucuz bir pres pivotu. Engel, Athletic’in ilk 11’de oynayan bir Lezama ürününü satmaya yanaşmaması; gerçekçi pencere 2027 yazı.
Beñat Gerenabarrena’nın sakatlık geçmişi nasıl?
Kamuya açık kayıtlarda tek giriş var: 1-8 Ağustos 2026 arasında altı günlük bir rahatsızlık. Castellón’da 2.795 dakika oynadı.
Beñat Gerenabarrena’ya hangi kulüpler ilgi gösterdi?
2026 yazında Racing Santander ve Elche kiralık istedi; Rangers, Olympiakos ve Almería’nın ilgisi basına yansıdı. Resmî teklif haberi yok; Athletic onu kadroda tuttu.
Kaynaklar ve Veri Notu
Bu rapor; kulüp duyuruları, resmî lig kayıtları, Bask ve ulusal spor basını ile karşılaştırmalı istatistik platformları birlikte değerlendirilerek hazırlanmıştır. Taktik yorumlar ve puanlar GegenSports’un kendi scout analizidir; başka bir scout platformundan alınmamıştır. Kaynaklar arasında çelişen kalemler (sözleşme bitişi, 2026-27 dakika ve sarı kart toplamı, Castellón maç sayısı, forma numarası) metin içinde açıkça işaretlenmiştir.
- Athletic Club resmî duyuruları — 14 Ağustos 2026 ‘Cuatro nuevos jugadores con ficha del primer equipo’; 23 Ağustos 2026 ‘Gerenabarrena y Rincón, nuevos debutantes’; 13 Ağustos 2026 Atalanta kadro listesi
- Bilbao Hiria — 6 Eylül 2026 283 dakika dosyası; 23 Eylül 2026 oyuncu röportajı ve sözleşme durumu; 30 Ağustos 2026 Lekeitio profili; 24 Haziran 2026 Racing/Elche kiralık ilgisi; 9 Haziran 2026 Mikel González açıklamaları; 17 Ekim 2026 Valencia ilk 11’i
- El Gol Digital — 31 Ağustos 2026 Balaídos maç analizi; 7 Eylül 2026 orta saha rekabeti dosyası; 13 Haziran 2026 Terzić’in üç Lezama takviyesi; 17 Şubat 2026 Castellón ‘pusula’ yazısı
- Deia — 28 Mayıs 2026 Castellón play-off ve gelecek röportajı; 17 Ağustos 2026 dorsal listesi; 20 Nisan 2024 Bilbao Athletic’in yükselişi
- FútbolFantasy — Castellón dönüş haberi (39 maç / 31 ilk 11 / 2.795 dk); 5 Eylül 2026 konsolidasyon yazısı; oyuncu profili ve maç bazlı kayıtlar; Rayo ve Alavés maç sayfaları
- FotMob — 2026-27 sezon istatistikleri (7 maç, 443 dk, %84,7 pas, 13 müdahale, 12 araya girme, 6,76 ortalama), profil kayıtları
- Soccerway — profil, sözleşme kaydı (2029), piyasa değeri, Castellón sezon dökümü, transfer ve sakatlık geçmişi
- İngilizce ve İspanyolca Vikipedi — kariyer kronolojisi, altyapı kulüpleri, Basconia ve Bilbao Athletic dökümü, 17 Nisan 2024 uzatma, lakaplar
- Castellón Diario — 19 Haziran 2025 kiralık tanıtımı ve profil tarifi; CD Castellón resmî sitesi — Pablo Hernández açıklamaları
- Roundtable (16 Ağustos 2026) — Rangers ilgisi, sözleşme ve iki yıllık kulüp opsiyonu; FIFA maç merkezi — Castellón-Almería play-off sonuçları
- Valencia CF resmî maç raporu, Clarosports, La Nación — 17 Ekim 2026 Valencia 0-0 Athletic; DAZN / beIN SPORTS — 10 Ekim 2026 Rayo-Athletic maçının tatil edilmesi
- Athletic Club Info — Bilbao Athletic 2024-25 dökümü (29 maç / 3 asist) ve kaptanlık
Son güncelleme: 18 Ekim 2026