Fermín López Scout Raporu: Barcelona’nın Geç Gelen Sekizcisi

Fermín López Scout Raporu: Barcelona’nın Geç Gelen Sekizcisi
Yazı Özetini Göster

Son güncelleme: 7 Kasım 2026. Bu rapor GegenSports scout masasının özgün analizidir; veriler kamuya açık kaynaklardan derlenmiş, yorumlar bize aittir.

Hızlı Scout Cevabı

Fermín López (Fermín López Marín), 11 Mayıs 2003 doğumlu, 23 yaşında; Barcelona’nın 7 numarası. Boyu 1,76 m (Wikipedia kaydı). Ofansif orta saha ve sol kanat arasında gidip gelen, her iki ayağını da kullanabilen (ambidextrous) bir oyuncu; en iyi olduğu iş, topsuz koşularla ceza sahasına geç girmek ve şutu çabuk bitirmek. 2026-27 La Liga’da FotMob verisine göre 702 dakikada 5 gol, 5 asist ve 7,66 ortalama not var. Barcelona’da toplam 150 maçta 38 gol atarak üretken bir rol oynadı.

Güçlü yanları: topsuz koşular, çalım başarısı (yüzde 70), şut hacmi ve gol tehdidi, çok yönlü kullanım. Zayıf yanları: ikili mücadelelerde yüzde 44,7’lik başarı, beklenen gol ve beklenen asist rakamlarının üzerinde performans (yani sezon başı skor büyük ölçüde geri çekilebilir) ve Dünya Kupası öncesi yaşadığı ayak kırığının (Wikipedia kaydı) ardından formu koruyup koruyamayacağı sorusu. Sözleşmesi 30 Haziran 2031’e kadar, FotMob’daki değeri 97 milyon euro (en yüksek 120 milyon, 1 Ekim 2026); bu Süper Lig için gerçekçi bir transfer değil, ama bir Türk kulübünün oyuncu profiline bakarak “ne arayacağını” öğrenebileceği çok iyi bir referans. GegenSports puanı: 83/100.

Kimlik ve Biyografi

Alan Bilgi
Tam adı Fermín López Marín
Doğum tarihi / yeri 11 Mayıs 2003, El Campillo (Huelva, Endülüs)
Yaş 23
Boy 1,76 m (Wikipedia; FotMob boyu belirtmiyor)
Mevki Ofansif orta saha, sol kanat, merkez orta saha
Tercih edilen ayak Sağ (FotMob); Wikipedia ayrıca “iki ayağı da kullanabilen” diyor
Kulüp / forma FC Barcelona / 7
Milli takım İspanya; 10 A milli maç, 0 gol (Wikipedia kaydı)
Sözleşme 30 Haziran 2031’e kadar (Ocak 2026’da uzatıldı)
Piyasa değeri Yaklaşık 97 milyon € (FotMob; Transfermarkt’a erişilemedi, doğrulanamadı)

Not: Raporda yalnızca kamuya açık kariyer bilgileri yer alır; özel hayata dair hiçbir çıkarım yapılmamıştır.

Fermín López Barcelona scout raporu kapak görseli
Temsili şema · GegenSports özgün çizim (gerçek fotoğraf değildir)

Kariyer ve Transfer Geçmişi

Dönem Kulüp Not Bedel / etiket
2010-2012 El Campillo, Recreativo de Huelva (altyapı) Memleket kulüpleri –
2012-2016 Real Betis (altyapı) Altyapı –
2016-2022 FC Barcelona (La Masia) Altyapı Bedel açıklanmadı
2022-23 Linares (kiralık) Primera Federación’da 37 lig maçı, 12 gol Kiralık; ağustos 2022’de Barcelona Atlètic ile profesyonel sözleşme
2023-24 Barcelona (A takım) 31 La Liga maçı, 8 gol; tüm yarışmalarda 42 maç, 11 gol 31 Ağustos 2023’te 2027’ye kadar sözleşme, 400 milyon € çıkış maddesi
Ekim 2024 Barcelona sözleşme uzatması 2029’a kadar Resmî; çıkış maddesi tutarı basına yansıyan
Ocak 2026 Barcelona sözleşme uzatması 2031’e kadar Resmî

Fermín’in hikâyesi kısaca şu: Endülüs’te yetişti, Betis’in altyapısından 13 yaşında La Masia’ya geldi, 2022 yazında Linares’e kiralandı ve orada attığı 12 golle dikkat çekti. 2023 yaz hazırlık maçında Real Madrid’e karşı gol ve asist üretmesi ona A takım kapısını açtı. 27 Ağustos 2023’te La Liga’ya Villarreal deplasmanında çıktı; Şampiyonlar Ligi’nde Shakhtar’a karşı gol ve maçın oyuncusu seçildi. 21 Ekim 2025’te Olympiacos’a karşı 6-1’lik galibiyette ilk hat-trick’ini yaptı (Wikipedia’ya göre kulüpte 1986’dan bu yana Pichi Alonso’dan sonra bunu yapan ilk İspanyol). Barcelona ile La Liga (2024-25, 2025-26), Copa del Rey (2024-25) ve Süper Kupa (2025, 2026) kazandı; 2024 Paris Olimpiyatları’nda altın madalyada 6 maçta 6 gol attı (finalde Fransa’ya iki gol). 2024 Avrupa Şampiyonası kadrosunda yer aldı, ancak neredeyse hiç süre almadı.

Fermín López kariyer çizgisi: La Masia, Linares, Barcelona (temsili şema)
Temsili şema · GegenSports özgün çizim

Sezon İstatistikleri

Sezon La Liga Tüm yarışmalar Not
2023-24 31 maç, 8 gol 42 maç, 11 gol İlk A takım sezonu
2024-25 28 maç, 6 gol 46 maç, 8 gol Espanyol deplasmanında şampiyonluğu getiren gol (15 Mayıs 2025)
2025-26 30 maç, 6 gol 48 maç, 13 gol La Liga sezon takımında yer aldı
2026-27 (şimdiye kadar) 10 maç, 5 gol 14 maç, 6 gol Erken dönem, örneklem küçük

Hücumcu bir orta saha için gol-asist tek başına yeterli değildir; aşağıda FotMob anlık görüntüsü var (La Liga 2026-27, 702 dakika, 8 maçta ilk 11):

Metrik Değer Yorum
Gol / asist 5 / 5 Beklenen gol (xG) 3,04, beklenen asist (xA) 2,27; yani gerçek üretim beklentinin üstünde
Şut 17 (10’u isabetli), 90 dakikaya yaklaşık 2,18 Hacim yüksek, isabet oranı yüzde 59
Yaratılan şans 19 (8’i büyük şans) Son pas kalitesi iyi
Pas 330 isabetli, yüzde 84,6 90 dakikaya yaklaşık 42 pas; oyun kurucu değil, bitirici profil
Çalım 14 başarılı, yüzde 70,0 Dar alanda top taşıma güçlü
İkili mücadele 38 kazanılan, yüzde 44,7 Zayıf nokta
Hava topu 5 kazanılan, yüzde 62,5 Boyuna göre iyi, örneklem küçük
Top çalma / kesme / kazanma 11 / 3 / 21 top kazanımı Presin ilk hattında çalışkan
Faul / kart 14 yapılan, 8 kazanılan; 3 sarı, 0 kırmızı Sert mücadele oynuyor
FotMob ortalama notu 7,66 Erken sezon

Not: FBref ve Transfermarkt’a erişilemedi, ESPN boş döndü; farklı sitelerin anlık rakamları arasında küçük farklar var (ESPN ve FootyStats 5 gol, 5 asist verirken VAVEL ve StatMuse daha eski, 4 gol gösteriyor). Biz FotMob’u temel aldık.

Fermín López La Liga 2026-27 istatistik grafiği (temsili şema)
Temsili şema · GegenSports özgün çizim; veriler FotMob anlık görüntüsüdür

Oyun Tarzı Analizi

Rolü: Geç gelen hücumcu sekizci

Fermín’i en iyi “box-to-box” ile “mediapunta” (ofansif orta saha) arasında bir hibrit olarak tanımlıyoruz. Box-to-box, iki ceza sahası arasında gidip gelen orta saha demektir; Fermín bu koşunun hücum yarısına odaklanıyor. Barcelona’nın hücum düzeninde forvetin arkasından ya da kanadın iç kısmından ceza sahasına girer. Bu yüzden 90 dakikada yaklaşık 2,2 şut atıyor; orta saha için çok yüksek bir hacim.

Yarı alan hareketleri

Yarı alan (half-space), kanat ile merkez koridor arasındaki dikey şerittir. Fermín topu bu şeritte alıp tek dokunuşla ya da hızlı bir çalımla içeri kırıyor. 14 başarılı çalım ve yüzde 70’lik başarı oranı, dar alanda top kontrolünün yüksek olduğunu gösteriyor. 19 yaratılan şansın 8’i büyük şans; yani sadece şut atan değil, son pası da veren bir oyuncu.

Baskı altında oyun (press resistance)

Press resistance, rakip baskısı altında topu kaybetmeden oyunu sürdürme becerisidir. Yüzde 84,6’lık pas isabeti, orta saha için çok yüksek değil; ama çalım ve çabuk karar ile baskıdan çıkıyor. Onu Pedri gibi bir oyun kurucudan ayıran şey, tempo belirleme yerine “boşluk açma” üzerine kurulu olması.

Presleme ve savunma katkısı

11 top çalma ve 21 top kazanımı, Flick’in yüksek presi için gerekli enerjiyi gösteriyor. Ama yüzde 44,7’lik ikili mücadele başarısı, 1,76 m ve hafif yapısı yüzünden bire bir fiziksel işlerde pek kazanan olmadığını söylüyor. Bu yüzden arkasında dengeleyici bir pivot (ön libero) arıyor.

Bitiricilik ve rejim değişikliği riski

Bu sezon 5 gol ve 5 asist, xG ve xA toplamının (3,04 + 2,27) belirgin biçimde üstünde. 17 şutun 10’unun isabetli olması ve uzak mesafe şutundaki gücü bir miktar bunu açıklar, ama 702 dakikalık örneklemde geri çekilme (regresyon) riski ciddi. Scout olarak sezon bitirme hızını değil, şut kalitesini ve ceza sahasına giriş sıklığını takip etmeyi öneririz.

Fermín López'in ofansif orta saha, sol kanat ve merkez orta saha rol haritası (temsili şema)
Temsili şema · GegenSports özgün çizim

Güçlü Yönler

  • Topsuz koşular: ceza sahasına geç giren orta saha; 90 dakikada yaklaşık 2,2 şut.
  • Dar alanda çalım: 14 başarılı çalım, yüzde 70.
  • Son pas: 19 yaratılan şans, 8 büyük şans; xA 2,27.
  • Çok yönlülük: ofansif orta saha, kanat ve sekizci olarak kullanılabiliyor; iki ayağını da kullanıyor.
  • Büyük maçlarda üretim: Şampiyonlar Ligi’nde Shakhtar’a gol, 2025’te Olympiacos’a hat-trick, 2024-25 şampiyonluğunu getiren gol, Olimpiyat finalinde iki gol.
  • Çalışkanlık: 21 top kazanımı; baskıda ilk hat olarak çalışıyor.

Zayıf Yönler

  • İkili mücadele: 38 kazanılan düello, yüzde 44,7; fiziksel işler zor.
  • Gol üretiminde geri çekilme riski: 5 gol, 3,04 xG; sezonun skoru sürdürülebilir olmayabilir.
  • Pas hacmi: 90 dakikada yaklaşık 42 pas; oyunu kuran değil, bitiren bir profil. Pas isabeti de yüzde 84,6 ile orta seviye.
  • Savunma sayıları: 3 top kesme; pozisyon bazlı okuması sınırlı.
  • Sakatlık dönüşü: Wikipedia’ya göre Dünya Kupası öncesi ayak kırığı yaşadı ve İspanya kadrosundan çıktı.
  • Milli takım katkısı: 10 A milli maçta gol yok; kulüp verimi milli takıma henüz yansımadı.

GegenSports Puanı: 83/100

Bu puan, GegenSports scout masasının özgün değerlendirmesidir; başka bir platformun (Football Manager, FIFA vb.) puanı değildir. Kırılımı:

Kategori Puan
Hücum katkısı (gol, şut, ceza sahası girişi) 88
Dribling ve top taşıma 84
Pas ve yaratıcılık 80
Presleme ve savunma katkısı 76
Fizik ve ikili mücadele 70
Süreklilik ve sağlık 74

Ağırlıklı ortalama 83. Fermín López, bir “yıldız” değil ama her yıl çift hanede gol ve asist katkısı verebilecek bir üst seviye orta saha / ofansif oyuncu.

Benzer Oyuncular

  • Dani Olmo: orta saha ile ofansif orta saha arasında gidip gelen, ceza sahasına geç giren bir profil; benzerlik rolde (kalite kıyası değil).
  • Mikel Merino: orta sahadan ceza alanına geç koşu yapan, hava toplarında etkili; benzerlik koşu yapısında, ama Merino daha fiziksel.
  • Jamal Musiala: dar alanda çalım ve yarı alan hareketleri; benzerlik top kontrolünde.

Süper Lig Uyumu ve Uygun Türk Takımları

Süper Lig’de topa sahip olan ve ceza sahasında çok oyuncu bulunduran takımlara uygun bir profil. Süper Lig’in yoğun fiziksel mücadelesinde ikili mücadele zayıflığı ön plana çıkabilir. 97 milyon € değer, hiçbir Türk kulübü için gerçekçi değil; aşağıdakiler yalnızca profil bazlı değerlendirmedir (teklif ya da görüşme iddiası değildir):

  • Galatasaray: yüksek tempo, topa sahip olma; rol ve oyun biçimi açısından en uyumlu aday profil.
  • Fenerbahçe: iç koridorlarda oynayan ofansif orta saha arayışında benzer profil değerlendirilebilir.
  • Beşiktaş ve Trabzonspor: bütçe nedeniyle ancak benzer profildeki daha ucuz oyuncular için referans olarak kullanılabilir.

İdeal Takım Arkadaşları

Fermín’in yanında topu taşıyıp tempo ayarlayan bir oyun kurucu orta saha (Barcelona’da Pedri ve Frenkie de Jong), savunmayı dengeleyen bir pivot ve ceza sahasında rakibi bağlayan bir santrfor (Gabriel Jesus gibi) ideal. Onun bitiriciliği bu “denge” ile açılıyor; ikili mücadele zayıflığı da böylece saklanıyor.

Maliyet ve Fiyat-Performans Senaryoları

Kesin teklif ya da pazarlık bilgisi yoktur; aşağıdakiler senaryodur. FotMob’da 97 milyon € gösterilen bir değer ve 2031’e uzanan sözleşme, Barcelona’nın oyuncuyu satma baskısı olmadığını gösterir. Senaryolar:

  • Kalıcı transfer: Süper Lig ölçeğinde gerçekçi değil; ancak büyük bütçeli Avrupa kulüpleri için.
  • Kiralık + opsiyonlu satın alma: Barcelona’nın muhtemelen kabul etmeyeceği bir kurgu, çünkü oyuncu ilk 11 rotasyonunda.

Fiyat-performans açısından, 83 puanlık bir oyuncu için 97 milyon € ödemek ucuz değildir. Türk kulüpleri için asıl değer, bu profili daha düşük bütçeyle bulmak: geç koşu yapan, 90 dakikada 2+ şut atan, çalım başarısı yüzde 60’ın üzerinde bir ofansif orta saha.

Gelişim Potansiyeli

23 yaşında ve 150 Barcelona maçını geçmiş olan Fermín için zirve dönemi önümüzdeki 5-6 sezon. Gelişim alanları: ikili mücadelelerde zamanlama, pas hacmi ve milli takımda süre. Gol sezonu sürdürülebilirliği belirleyici.

Sakatlık ve Devamlılık

Wikipedia, oyuncunun 2026 Dünya Kupası’ndan kısa süre önce ayak kırığı yaşadığını ve bu yüzden İspanya kadrosunda yer alamadığını yazıyor (bir kaynakta sağ ayak ameliyatı geçtiği belirtiliyor). Kırığın kesin tarihi ve iyileşme süresi için resmî kulüp açıklamasına ulaşamadık; Transfermarkt’ın sakatlık geçmişi sayfası da erişilemedi. 2026-27’de 702 dakikada 8 ilk 11 ve sezon başı formu, dönüşün başarılı olduğunu gösteriyor. 2025-26’da 48 resmî maça çıktı.

Yabancı Statüsü ve İngiltere Çalışma İzni

Türkiye: İspanyol uyruklu olduğu için Süper Lig’in yabancı oyuncu kontenjanına girer; kontenjan kuralları her sezon TFF tarafından belirlenir. İngiltere: Brexit sonrası Governing Body Endorsement (GBE) puan sistemi geçerli; milli takım maç yüzdesi ve kulübün ligdeki seviyesi puan getirir. 10 A milli maç, Euro 2024 şampiyonluğu kadrosu ve Barcelona’daki rolü güçlü bir dosya oluşturabilir, ancak bu kesin bir hukuk görüşü değildir; nihai karar federasyon ve içişleri düzenlemelerine bağlıdır.

Uygun Ligler

  • Premier Lig: yoğun tempolu, hücum geçişlerinin çok olduğu bir lig; geç koşu yapan sekizcilere uygun.
  • Bundesliga: pres ve geçiş oyununa açık, genç oyuncuya alan veriyor.
  • Serie A: taktik disiplin gerektirir; fiziksel mücadele eksikliği daha çok görülür.
  • La Liga: doğal ortamı; topa sahip takımlarda yüksek verim.

Sportif Direktör Özeti

Karar: Üst düzey hücum orta sahası; ancak 97 milyon € etiketi çok yüksek. Fermín, topsuz koşuları, çalımı ve son pasıyla ceza sahasında fark yaratıyor; ikili mücadele zayıflığı ve gol üretiminin xG’nin üzerindeki seyri risk. Türk kulüpleri için doğrudan transfer hedefi değil; profil olarak “geç koşu yapan, çalım başarısı yüksek, çok yönlü ofansif orta saha” aramak için ideal referans. Veri kısıtı: FBref ve Transfermarkt’a ulaşılamadığı için ileri metrikler (ilerleyen taşıma, baskı sonrası kazanım) eksik.

Sık Sorulan Sorular

Fermín López kaç yaşında ve boyu kaç?

11 Mayıs 2003 doğumlu; 23 yaşında. Wikipedia’ya göre boyu 1,76 m.

Fermín López hangi mevkide oynuyor?

Ofansif orta saha; sol kanat ve merkez orta saha olarak da oynayabiliyor.

Fermín López’in sözleşmesi ne zaman bitiyor?

30 Haziran 2031’de; sözleşme Ocak 2026’da uzatıldı.

Fermín López’in piyasa değeri nedir?

FotMob’da yaklaşık 97 milyon € (en yüksek 120 milyon €, 1 Ekim 2026). Transfermarkt’a erişilemediği için teyit edilemedi.

Fermín López Barcelona’ya ne kadara geldi?

Altyapıdan yetişti; bedel söz konusu değil. 2023’te imzalanan sözleşmede 400 milyon € çıkış maddesi vardı.

Fermín López 2026-27’de kaç gol attı?

FotMob’a göre La Liga’da 10 maçta 5 gol, 5 asist; tüm yarışmalarda 14 maçta 6 gol (Wikipedia).

Fermín López’in en büyük zayıflığı nedir?

İkili mücadelelerde yüzde 44,7’lik başarı ve gol üretiminin xG’nin üzerinde olması.

Fermín López Süper Lig’e gelir mi?

Böyle bir görüşme bilgisi yok. Değeri ve Barcelona’daki rolü yüzünden gerçekçi değil.

Fermín López hangi büyük kupaları kazandı?

2 La Liga, Copa del Rey, 2 Süper Kupa, 2024 Olimpiyat altın madalyası ve 2024 Avrupa Şampiyonası kadrosu.

Fermín López İngiltere’de oynayabilir mi?

GBE puan sistemi geçerli; 10 A milli maç ve Barcelona kariyeri güçlü bir dosya oluşturur ama bu hukuki bir garanti değildir.

Fermín López 2026 Dünya Kupası’nda neden yoktu?

Wikipedia, turnuva öncesi ayak kırığı yaşadığını ve kadrodan çıkarıldığını yazıyor.

İlgili GegenSports Analizleri

Kaynakça

  • Wikipedia, “Fermín López” – kariyer, transfer, sözleşme, milli takım, başarılar
  • FotMob, Fermín López oyuncu sayfası – La Liga 2026-27 istatistikleri, piyasa değeri, sözleşme
  • ESPN, VAVEL, FootyStats, StatMuse – sezon istatistiği karşılaştırması (arama özetleri)
  • FIFA Dünya Sıralaması (Ekim 2026) – sıralama seçimi için
  • Erişilemeyen kaynaklar: FBref (403), Transfermarkt (erişim engeli)

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar